יום שבת, 11 במרץ 2017

כזה ניסיתי: ZUK Z2

בשנת 2010 עשיתי את המעבר מאייפון למכשיר אנדרואיד. בניגוד להווה, ב-2010, אנדרואיד, יחד עם כל היתרונות היחסיים והשוני בתפיסה שלה, הביאה ים של באגים ותקלות. הייתם מצפים שהחויה הזאת תאפיין מכשירים זולים ופשוטים, אבל לא: פאר היצירה במונחי אנדרואיד באותה תקופה, Samsung Galaxy S (הראשון) הגיע בצורתו המקורית עמוס בתקלות, לאגים (השהיות), וקריסות. הפתרון הזמני היחיד היה לנסות ולצרוב באופן עצמאי גרסת תוכנה שמפתחים עצמאיים שיפצו, ע"י הסרת אפליקציות שאין בהן צורך והתערבות בקוד שלהן. לרוב, הייתי צורב רום כזה, נפעם במשך יומיים מכמה שהוא שיפר את המצב, ואז נתקל בבאגים חדשים. לקח לאנדרואיד שנתיים-שלוש עד שהחלו להופיע בשוק מכשירים בהם אין כבר צורך במסכת המייגעת הזאת.


ZUK Z2 (צילום: גד גניר)

למה אני מספר לכם את כל זה? כי ה-ZUK Z2 שקיבלתי לבדיקה לפני מספר שבועות החזיר אותי לימים האלה. לרוב, כאשר אני נתקל בתקלה שלא מאפשרת לי לעשות שימוש במכשיר ולכתוב עליו ביקורת, אני פונה אל הגוף שסיפק לי אותו ומבקש שיחליף אותו באחד שעובד. במקרה הזה, הספק הוא חנות הממוקמת בסין, וכל שילוח והחזרה היא מסע של 1000 קילומטר שמתחיל בצעד אחד קטן. לפיכך, הפעם פתרתי את הבעיה בעצמי, אבל לפני שאתאר לכם את הפרוצדורה, אולי כדאי שאחזור אחורה ואכיר לכם קצת את המכשיר עצמו.


ZUK Z2 (צילום: גד גניר)


לפני קצת יותר משנה פרסמתי בבלוג הזה את הביקורת שלי על ZUK Z1, מכשיר מבית לנובו שהציג מפרט מרשים, מחיר משתלם ומערכת הפעלה בעייתית. למרות התשבוחות שהרעפתי עליו, ZUK Z1  לא הפך לסיפור הצלחה מסחרר בישראל, והדור השני שלו לא הגיע באופן רשמי לארץ. למה בכל זאת התעקשתי לבקש את המכשיר החדש לבדיקה? ובכן, ZUK Z2 הוא אחד המכשירים הזולים ביותר שמגיעים עם Snapdragon 820, המעבד של רוב מכשירי הדגל של שנת 2016. גם זכרון ה-RAM, בנפח 4 גיגה הוא משהו שמאפיין מכשירים כמו Samsung Galaxy S7, LG G5 ואפילו מכשירי דגל משנת 2017 כמו LG G6 ו-Huawei P10. הדבר היחיד שקצת מקלקל את החגיגה זה אחסון בנפח 64 גיגה שלא ניתן להרחבה, אבל ניתן בהחלט להסתדר עם הנפח הזה.


מכשירים כמו ZUK Z2 המיועדים לשוק הסיני, מגיעים מראש ללא האפליקציות של גוגל, לרבות חנות האפליקציות. פירוש הדבר הוא שבצורתו המקורית, המכשיר מגיע בלי אפליקציית Gmail, Maps, Youtube, וגם בלי היכולת להתקין אותם. המכשיר שהגיע אליי, למרבה ההפתעה, דווקא כן הגיע עם חנות האפליקציות מותקנת עליו. הדבר המטריד בשלב הזה היה שלא מצאתי בתפריט ההגדרות אפשרות לעדכון גרסה, ושגרסת עדכון האבטחה של המכשיר היתה מחודש פברואר 2016, כלומר, המכשיר חשוף לכל רושעה שפותחה במהלך השנה האחרונה. מה שהפך את המכשיר מסתם לא מאובטח ללא שמיש היתה העובדה שבתוך יום, חנות האפליקציות חדלה לעבוד: ניסיתי לעדכן אפליקציות אך הן מיאנו לרדת אל המכשיר.


ZUK Z2, בלי אפליקציות של גוגל, עם המון אפליקציות סיניות (צילום: גד גניר)בניסיונותיי למצוא פתרון הבנתי מספר דברים לגבי ZUK Z2. הוא לא להיט גדול גם בחו"ל. למען האמת, רוב השוק שלו הוא בסין ובהודו. באירופה ובארה"ב כמעט ואין לו זכר, מה שאומר שגם מקורות המידע ברשת על איך לפתור את הבעיה מוגבלים גם הם. שתי הפסקאות הבאות מוקדשות לפתרון הבעיה והן די טכניות. אתם מוזמנים לדלג עליהן בקלילות כדי לשמוע מה דעתי על המכשיר עצמו לאחר שהבאתי אותו למצב שניתן לעשות בו שימוש, אם כי אני ממליץ לקרוא גם אותן כדי להבין מה עברתי על מנת שאוכל בכלל להתייחס למכשיר.


מקור המידע הטוב ביותר למכשירי ZUK מכל הסוגים הוא אתר פורומים  בשם zukfans.eu המכיל מדריכי צריבה מפורטים, כלים וגרסאות תוכנה להורדה. האתר הזה סייע לי להגיע לשתי תובנות חשובות לגבי המכשיר שהגיע אליי: 1. הוא הגיע עם גרסת תוכנה לא מקורית. מעין גרסת תוכנה שנבנתה כדי להתאים את המכשיר לשימוש ברחבי העולם, דהיינו, התקנת חנות האפליקציות של גוגל, ושניתן יהיה לבצע מחיקה כללית של המכשיר במקרה הצורך בלי למחוק את חנות האפליקציות הזאת. 2. הפתרון היחיד לתקלה שנתקלתי בה הוא לבצע צריבה של גרסת תוכנה אחרת, עדיף מקורית.


ZUK Z2 (צילום: גד גניר)תהליך התקנת גרסת תוכנה אחרת דורש תוכנת צריבה, קובץ של מערכת ההפעלה, ואצבעות זריזות: כדי להכניס את המכשיר למצב צריבה, צריך ללחוץ על צירוף של כפתורים במכשיר, לחבר אליו את כבל הסנכרון ולהתפלל שעשיתם זאת בתזמון המתאים. עפ"י ההגיון, הורדתי את קובץ מערכת ההפעלה המתקדם ביותר שהיה באתר והתקנתי אותו על המכשיר. ההתקנה עברה בשלום, אך חלק מהאפליקציות פשוט סירבו להפתח. לאחר מספר דקות של התעסקות הבנתי שמשהו לא בסדר, חזרתי לפורום וגיליתי תלונות על הקובץ הזה, ועל כך שכנראה חסרים בו חלק מהספריות. חזרתי והורדתי גרסה ישנה יותר מתוך תקווה לעדכן מעתה והלאה בצינורות המקובלים, היישר מהשרתים של היצרנית. זה אכן עבד: צרבתי את הגרסה הישנה, בדקתי אם ישנם עדכונים, הורדתי אותם למכשיר, העדכון הותקן, ואז הגיע העדכון שאחריו. כך היה עד שהגעתי לגרסה האחרונה המבוססת על לא פחות מאנדרואיד נוגט, גרסת האנדרואיד החדשה ביותר, ועדכון האבטחה הוא מדצמבר 2016, עדכני יחסית. כן כן, הסמארטפון הסיני כמעט עלום השם הזה קיבל את גרסת האנדרואיד החדשה ביותר לפני מכשירים כמו LG V10, Galaxy S6 ואחרים. מרגע שההתקנה הסתיימה, נותר רק לחפש ברשת את קבצי ההתקנה של חנות האפליקציות של גוגל ושירותי גוגל פליי, אשר כפי שציינתי קודם לא מגיעים מותקנים על המכשיר, ובא גואל לציון.


כעת, אפשר להתייחס לחויית השימוש במכשיר. הדבר הראשון ששמים לב אליו זה שהוא מהיר כמו שד. בחיי, זה אחד המכשירים המהירים ביותר שיצא לי להניח עליהם את ידיי, והתחושה היא כאילו לעיתים הוא יודע לחזות מה הדבר הבא שארצה לעשות איתו. Cyanogen OS של ה-ZUK Z1 פינתה את מקומה למערכת הפעלה מבוססת אנדרואיד אחרת, בשם ZUI, שכוללת ה-מ-ו-ן אפליקציות סיניות. את כולן (למעט הבסיסיות ביותר כמו החייגן, אנשי הקשר וה-SMS) ניתן למחוק מהמכשיר ללא זכר. מאחר ורובן המוחלט בסינית, אכן אין לכם שום סיבה להשאיר אותן על המכשיר. אחת האפליקציות אותן דווקא לא ניתן להסיר מהמכשיר היא אפליקציית U Health שהיא התשובה הסינית ל- S Health של סמסונג, LG Health של LG וכל אפליקציית בריאות ומעקב אחרת. היא לא רעה אגב ומציגה על אחד ממסכי הבית תצוגה של משך הפעילות, מספר צעדים וכו'. היא אף מאפשרת לכם למדוד דופק באצבע באמצעות המצלמה ונורת המבזק שלה. זו לא יכולת ייחודית וזה קיים באפליקציות אחרות ברשת, אבל נחמד שזה חלק מאפליקציית הספורט המובנית.


מתוך אפליקציית U-Health

אחת האפליקציות הסיניות שהגיעו עם המכשיר


ל-ZUK Z2 יש את כפתור הבית  המגניב ביותר שאי פעם ראיתי בטלפון. מבחוץ הוא נראה שגרתי, אבל המלבן הזה הוא המלבן הכי רב שימושי ששולב אי פעם בסמארטפון: לחיצה עליו מחזירה אתכם למסך הבית. נגיעה בו מחזירה אתכם מסך אחד אחורה. בנוסף, הוא משמש גם כקורא טביעות אצבע, עושה עבודה נהדרת בתחום הזה, וכדי לפתוח את המכשיר מספיקה נגיעה בכפתור, ללא לחיצה. מה גורם לו להיות מגניב יותר מכפתור הבית במכשירים כמו Meizu Note M2 או MX6? העובדה שיש לו עוד תפקוד: החלקה האצבע לצדדים בכפתור מאפשרת לכם לדפדף בין אפליקציות פתוחות, וזה עובד נהדר. לא מסתדרים עם המחווה הזאת? אין בעיה, לחיצה כפולה על מסך הבית תפתח את מסך האפליקציות האחרונות בשימוש. לא מספיק לכם? אין בעיה, ניתן לקבוע פעולות כרצונכם שהמכשיר יבצע בלחיצה ממושכת או במגע ממושך. כמו כן, ניתן גם לקבוע פעולות אחרות מאלו שציינתי קודם להחלקת האצבע על הכפתור או ללחיצה כפולה עליו.


ZUK Z2: כפתור בית עם ים תפקודים (צילום: גד גניר)המסך של ה-ZUK Z2 אינו גרוע, אך הוא רחוק מלהרשים. הוא בהיר ומואר דיו אפילו לעבודה באור יום, אבל אלו הדברים הטובים היחידים שאני יכול להגיד עליו. מי שמחפש כאן את השחור העמוק של מסכי ה-Super AMOLED, או אפילו את הצבעים הנאים שמציגים המסכים של Huawei או Xiaomi במכשירים היותר מתקדמים שלה, ינחל כאן אכזבה. המסך, בגודל 5 אינטש בלבד מציג רזולוציה של 1920על 1080 פיקסלים כמו רוב מכשירי הדגל הסיניים בשנת 2016. מסגרות המסך אינן דקיקות בצורה יוצאת דופן אבל המכשיר עצמו שומר על מימדים קומפקטיים. חלקו האחורי עשוי פלסטיק שקוף בגימור מבריק אשר משמש כמלכודת טביעות אצבעות מעולה. מסגרת המכשיר עשויה פלסטיק  שחור בגימור מט. כל התיאור הזה לא נשמע יוקרתי במיוחד, אבל המכשיר בנוי טוב, נראה לא רע ודי ייחודי לרמת המחיר שלו. ברמה הפרקטית, יש לי חששות לגבי השרידות שלו במקרה של נפילה על הרצפה. הייתי אומר למי שהולך לקנות את המכשיר הזה לקנות קייס, אבל המבחר שלהם די מצומצם. מגן מסך תהיו חייבים לקנות: זכוכית המסך היא מהעדינות בהן פגשתי, ומספר שבועות של שימוש הותירו את המכשיר עם מסך מעוטר בלא מעט שריטות קטנות.


המצלמה של ZUK Z2 לא נשמעת מרשימה במיוחד על הנייר: רזולוציית 13 מגה פיקסל, ללא ייצוב תמונה, חיישן קטן יחסית (2.6 / 1"), וכך גם מפתח הצמצם (f/2.2).המספרים מתכתבים היטב עם המציאות, אם כי לא מדובר במצלמה גרועה: בתנאי תאורה טובים היא יודעת להתמקד ולצלם מהר מאוד, והתוצאות סבירות גם בתאורה סטנדרטית בתוך חדר. בלילה המצב פחות טוב, אבל גם, לא גרוע: ישנן מריחות, ישנו גרעון וישנה ירידה דרמטית בצבעוניות, ועדיין, ביחס למה שתמצאו במכשירים אחרים ברמת המחיר הזאת, מדובר במצלמה לא רעה בכלל.


המצלמה של ZUK Z2, מתפקדת גם כמד דופק (צילום: גד גניר)


(צילום: גד גניר)

(צילום: גד גניר)

(צילום: גד גניר)

(צילום: גד גניר)

(צילום: גד גניר)


ל-ZUK Z2 סוללה בקיבול של 3500mAh, קיבול מרשים למדי למכשיר בגודל קומפקטי שכזה. בפועל, הוא מספיק ליממה, לא יותר מכך, קצת מאכזב, אבל סביר באופן כללי. המכשיר תומך בתקן QC 3.0, טעינה מהירה: הסוללה נטענת מ-0 ל-83% בתוך 30 דקות באמצעות המטען המצורף (שקע הטעינה הוא USB Type C), או באמצעות כל מטען אחר התומך בתקן הזה.  בשימוש באפרכסת השמע חזק ואיכותי בצורה מספקת. הרמקול של המכשיר מספק עוצמה נאה וגם איכות שמע לא רעה, אבל שמעתי תלונות על כך שאני לא נשמע טוב בחלק ניכר מהשיחות.


5 שעות של מסך דלוק - זה מה שמסוגלת לספק הסוללה של ZUK Z2 (צילום: גד גניר)


מחיר המכשיר כשקיבלתי אותו לבדיקה עמד על 183 דולר, נכון, פחות מ-1000 ש"ח למכשיר המבוסס על אחד המעבדים החזקים ביותר בשוק. בתקופה ששהה אצלי המחיר שלו הספיק לקפוץ לאיזור ה-320 דולר, אך ניתן למצוא אותו עדיין במחירים זולים מאוד במבצעים ובמכירות מיוחדות. עם זאת, לא מדובר במציאה מטורפת שתתאים לכל אחד. כדי להנות ממנו באמת, נדרשת השקעה והתעסקות. תהליך הצריבה של הרום המקורי הוא תהליך קצת מורכב, שאינו מכוסה באחריות אצל רוב האתרים המוכרים את המכשיר וחושף את המכשיר לתקלות במידה והדבר לא מבוצע לפי ההנחיות. החלטתם ללכת על זה? קחו בחשבון שלמעט המעבד והעובדה שהמכשיר מריץ באופן רשמי את גרסת האנדרואיד החדשה ביותר, ZUK Z2 הוא עדיין לא מכשיר דגל, יותר כמו מכשיר ביניים חזק. ממש חזק.

ה-ZUK Z2 נמסר לבדיקה באדיבות אתר Gearbest

20 comments:

 1. הוא נשמע כמו הרפתקה מיותרת אפילו לפלאשהוליקים רציניים. הדגמים המקבילים של וואן פלוס או שיאומי יכולים לספק תמורה הולמת לאותה רמת מחיר כנראה. מה שכן, כפתור הבית אכן נשמע שימושי וחדשני, ובעולם שבו החדשנות מסתכמת לרוב במעבד/זכרון/מצלמה טובים יותר זה לא עובר לידי.
  תודה על הסקירה

  השבמחק
  תשובות
  1. זה "לא עובר לידך"?
   ��

   מחק
  2. כן... שאפו ללנובו שניסו לעשות משהו מעבר למפרט-חזק-מחיר-נמוך. גם אם לא הצליח להם.

   מחק
  3. כותב מהמכשיר... מעולה! (מומץ בחום, רק לשחק טיפה עם המערכת הפעלה, ותקבלו מכשיר מהיר אפילו יותר!)

   מחק
 2. תודה על הסקירה! חשוב לי לדעת, התקנת בסוף את הרום ההודי הרשמי? באיזה גירסה?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא את ההודי. את הסיני בגרסה 1.9.063 ST QPST. הלכתי בניגוד להוראה הספציפפית במדריך לבחור בחדש ביותר, ופשוט חיכיתי אחרי הצריבה שיגיעו ה-OTA, כדי לקבל את הגרסה החדשה ביותר, וכך זה אכן היה.

   מחק
 3. יופי של כתיבה,
  כיף נורא לקרוא ולהשתעשע במחשבה שאזמין לעצמי אחד כזה,
  למלא את שעמום החורף.
  אביב

  השבמחק
 4. נ.ב.
  תיסלם על עשרת אלפי הצעדים היומיים.
  איפה אתה מסתובב כל כך הרבה בין שתיים לארבע?
  אוסף מהגן?
  :-)
  אביב

  השבמחק
  תשובות
  1. תהליך הסקת המסקנות שלך מדהים ומטריד בו זמנית! :)

   מחק
  2. חחח
   כל עוד הוא רק מספק תובנות חכמות אך לא תמונות וכדומה, שיהיה לבריאות =)
   * סמיילי משועשע אך חרד גם יחד *

   מחק
 5. העתיד, יקיריי, טמון במטא דאטה,
  מה, אתם לא צופים בהרצאות בטד? :-)
  אביב

  השבמחק
 6. כנראה שחשוב מאיפה קונים את המכשיר. קניתי בחנות banggood ולא נתקלתי באף בעיה ממה שנכתב. לאחר שימוש של יותר מחודש אני יכול להמליץ עליו כטלפון הטוב ביותר מחיר מול תועלת. אחלה מכשיר.

  השבמחק
 7. ברשותי ZUK Z1,בגרסת 5.1. האם משהו יודע איך מעדכנים את לגרסה מתקדמת יותר?

  השבמחק
 8. היי גד, ביקורת מעולה כרגיל, רק שים לב שהגב שלו לא עשוי פלסטיק, אלא זכוכית. תודה רבה ויום נעים

  השבמחק
  תשובות
  1. זו הזכוכית הכי פלסטיקית שאי פעם יצא לי למשש

   מחק
 9. תסלח לע.. אבל היכולת שלך לסקר טלפונים גובלת בחובבניות יתר.. דבר אחד היה נכון.. סיקור המצלמה. מעבר לכך היכולת הטכנית שלך בצריבת רום כזה או אחר.. נשמעת די עלובה. זמן המסך במכשיר זה הינו כ 7.5 שעות בשימוש מאסיבי בפייסבוק וואטסאפ (לא גיימינג שאז רק זב יורד ל 5-6) גב המכשיר הוא בכלל זכוכית ולא פלסטיק. הסוללה שלו מעולה וזה המכשיר האי מטורף למחיר שלו. יש לו קהילה מדהימה וכמות אדירה של רומים. הרום הסיני שלו אגב הוא מעולה, אמנם חסר בו עברית, והתקנת גוגל פליי הוא הרבר הכי פשוט בעולם, נכנסים ל app store שמגיע עם המכשיר, רושמים google play ומתקינים משם.. ממש מסובך.. וגם כניסה למצב download לא מחייב את השיטה המטופשת שהצגת.. ניתן בקלות להיכנס למצב edl על ידי פקודה פשוטה בadb ופצרוב עם mi flash בלי לדאוג לזמני לחיצה וצריבה. חבל שהידע שלך הוא ממש חלש ואתה בכל זאת מעביר את חוות הדעה שלך לאנשים אחרים בתפוצה כל כך גדולה.

  השבמחק
  תשובות
  1. פשוט תעלומה איך עם ידע כל כך חלש (לעומת שלך) הגעתי לתפוצה כל כך רחבה. בוא, הקם בלוג טכנולוגיה משלך והראה לי איך עושים זאת כמו שצריך.

   מחק
 10. אני לא חושב שאתה צריך להתייחס אליו ברצינות כל כך, אפשר להביע דעה אבל לא כך..

  בעניין המכשיר,
  אני ממתין למכשיר אחרי שרכשתי אותו, במחיר של 157 דולר, אותו מחיר שעלה לי הרידמי 3 פרו שקניתי לפני שנה, מתאר לעצמי שהוא יהיה כמה רמות מעליו, ההתעסקות עם הרומים נמצאת בכל מכשיר סיני, אפילו בין הגדולים שבניהם.
  הסקירה שלך עודדה אותי, אכן אין הרבה מידע כלל על המכשיר הזה ברחבי האינטרנט וחיפוש הוביל אותי לפה, שמתי כבר במועדפים את האתר שהמלצת בשביל לעדכן גירסה אם אצטרך..

  השבמחק
 11. קניתי את המכשיר, תתרענן את הרושם בעזרת no flash ולא בעזרת qpst או מה שלא מציעים במקום

  השבמחק